Her Çocuk Bir Dünya Projesi

<br>Durak Fındık Sanayi ve Ticaret A.Ş. ailesi olarak her yıl farklı bir sosyal sorumluluk projesi ile topluma, üreticilerimize ve bölgemize faydalı olmanın yanı sıra projelerimizin sürdürülebilirliğini sağlamayı hedeflemekteyiz.

‘’ Her Çocuk Bir Dünya ‘’ adlı projemiz ile fındık tarımında çocuk isçiliginin önlenmesi için yola çıktık. T.C. İkizce Kaymakamlığı ile ortaklaşa yürüttüğümüz projemizin giderlerinin tamamını şirketimiz tarafından karşılamıs bulunmaktayız.

‘’Her Çocuk Bir Dünya ‘’ adlı sosyal sorumluluk projemiz tamamıyla akademik bir çalısma olup, proje ekibimiz kendi alanında uzmanakademisyenler, ögretmenler ve yardımcı personellerden oluşmaktadır.

Projemiz üç temel üzerine planlanmıştır.
1. Mevsimlik tarım işçisi olarak Ikizce ilçesine gelen 5-14 yas arasıçocukların eğitim ve öğretim faaliyetleri için hazırlanan yaz okulu,
2. Mevsimlik tarım işçisi olarak Ikizce Ilçesine gelen kadınlar,
3. Mobil Program (İkizce Ilçesindeki fındık tarımıyla uğrasan kadınlar).

Projemiz sahada uygulanan projelerden farklı mevsimlik tarım isçisi çocuklar ile yereldeki çocukları bir araya getirerek kültürel kaynaşmayı sağlamamız olmuştur. Aynı zamanda hem mevsimlik tarım işçisi ve işçiligi konusunda farkındalık oluşturmamız da projemizin özgünlügünü göstermektedir.

Projenin yaz okulu ayağına İkizce Kaymakamlığı çocuklarımıza bütün teknolojik ve eğitsel ihtiyaçlarını karşılayacakları bir okul tahsis etmiştir. Yaz okulumuzda farklı bir eğitim modülü ve ders esnasında farklı yöntem ve teknikler uygulanmıştır. Çocuklarımızın öncelikle olarak gelişimsel taramaları yapılmış ve süreç boyunca kendilerine eğitici ve öğretici bilgiler verilmiş, eğlenceli ve sportif faaliyetler ile de bilişsel gelişimlerine katkıda bulunulmuştur. Yaz okulu boyunca çocukların bütün yiyecek, içecek, saglık taramaları, sinema, gezi, piknik ve eğitim-öğretim materyalleri gibi bütün ihtiyaçları firmamız tarafından saglanmıstır. Saha çalısmalarında mevsimlik tarım isçisi ailelere ve kadınlara çocuk hakları, ayrımcılık egitimlerinin yanı sıra saglık, temizlik ve ilk yardım eğitimleri verilmiştir. Sağlık problemi olan mevsimlik tarım işçisi aileler ve çocukları firmamız bünyesinde bulunan Özel Ünye Çakırtepe Hastane’sinde tedavi altına alınmıştır. Saha ziyaretleri esnasında ise kadınlarımıza günlük kişisel ihtiyaçlarını giderebilecek hediye paketleri dağıltılmıştır.

Bugün geldiğimiz noktada; düşünüp hayata geçirdiğimiz tüm projelerimizin ne kadar anlamlı ve yerinde olduğunu görmek bizlere ayrı sahada uygulanan diğer projelere de ışık olmaya çalıstık. Sonuç raporlarımızı hem Türkçe hem de Ingilizce olarak
hazırlayıp ilgilili kurum ve kuruluşlara ulastırdık.

Durak Fındık Sanayi ve Ticaret A.Ş. ailesi olarak fark yaratan, sosyal sorumluluk projelerini yapmaya devam edeceğimizin altını çizerek, ‘’Her Çocuk Bir Dünya’’ proje ekibimize tesekkür ederim.


Saygılarımızla...
Durak Fındık Sanayi ve Ticaret A.Ş.

Proje kitapçığına ulaşmak için tıklayınız.

2022 Yılı Faaliyet Raporuna ulaşmak için tıklayınız.

2021 Yılı Faaliyet Raporuna ulaşmak için tıklayınız.

2020 Yılı Faaliyet Raporuna ulaşmak için tıklayınız.

2019 Yılı Faaliyet Raporuna ulaşmak için tıklayınız.

2018 Yılı Faaliyet Raporuna ulaşmak için tıklayınız.

Proje websitesine ulaşmak için tıklayınız.